Wszy nie potrafią skakać, pływać ani latać. Najłatwiej jest im poruszać się po ludzkich włosach, ponieważ odnóża wszy są dostosowane do ich silnego chwytania.
Można nawet powiedzieć, że chodzą po nich jak po linie. Aby przemieścić się z jednej głowy na inną, czekają aż dojdzie do kontaktu włosów z obu głów. Przytrzymują się włosów za pomocą pazurów, a następnie przechodzą z włosa na włos. Na zmianę gospodarza wszy potrzebują stosunkowo krótkiego czasu – pokonują dystans 23 cm w ciągu 1 minuty.
Wszawicą można zarazić się poprzez kontakt z nakryciami głowy, pościelą, grzebieniami lub ozdobami do włosów, jednak dzieje się to zdecydowanie rzadziej.
Pedikuloza dotyczy w znaczniej mierze dzieci w wieku 2-15 lat, ale nie ma żadnego ograniczenia wiekowego. Po prostu trzeba mieć włosy. Problem pojawia się zdecydowanie częściej wśród dziewczynek niż chłopców. Natomiast nie ma to najprawdopodobniej związku z długością włosów, ale z większą ilością czasu spędzonego na przytulaniu.
Czasami możemy usłyszeć, że wszami można zarazić się na basenie. Jednak wszy nie potrafią pływać, mogą jedynie unosić się na wodzie. W sytuacji zagrożenia ich życia, a kąpiel zdecydowanie do takich należy, kurczowo trzymają się włosa, aby nie odpaść i nie zostać pozbawionym żywiciela (w domyśle jedzenia). Dla wszy woda nie stanowi dużego problemu – potrafią przeżyć pod wodą nawet cztery godziny. Stąd właśnie nie można pozbyć się ich podczas zwykłego mycia włosów.
Wystąpienie wszawicy nie wiąże się z zaniedbaniami higieny. Nawet codzienne mycie włosów nie chroni przed wszawicą, ponieważ wszy występują najczęściej w dużych skupiskach ludzi, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu i stykania się włosami.