Jakie są objawy wszawicy

Jeżeli istnieje ryzyko zarażenia się wszawicą, powinniśmy znacznie częściej przeglądać włosy na głowie naszego dziecka – co najmniej raz na tydzień.

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy, który możemy zaobserwować (już nawet podczas myślenia o nieproszonych gościach) jest świąd skóry głowy. Jest na tyle uciążliwy, że dziecko odruchowo drapiąc się, powoduje powstanie mikrourazów, strupków na głowie, w skrajnych przypadkach może również dojść do wyrywania sobie włosów i powstawania przeczosów.

Skąd tak dokuczliwe swędzenie? Wesz odżywia się ludzką krwią. By się do niej dostać, wkłuwa się w skórę głowy narządem gębowym – ssawką. Główną przyczyną świądu jest uczulenie na alergeny pasożyta – ślinę i odchody, ale nie wszystkie osoby muszą odczuwać irytujące swędzenie zaraz po zarażeniu.

Wesz ssąc krew wydziela jednocześnie substancje ułatwiające jej swobodny przepływ. Ugryzienia przeważnie swędzą i bolą, a rozdrapywane stają się źródłem zakażeń bakteryjnych, przez co może dojść do powstania odczynu zapalnego. Z ukłutych miejsc zaczyna się sączyć surowiczy płyn, dochodzi do sklejania włosów. Często również może pojawić się charakterystyczny rumień w okolicach karku. Wszy odżywiają się co kilka godzin, stąd pierwsze objawy wszawicy możemy zaobserwować już następnego dnia po zakażeniu.

Nie jest łatwo zaobserwować wszy we włosach. Nie dość, że są bardzo małe, to potrafią zmienić kolor dostosowując się do koloru włosów. Co więcej, na suchych włosach szybko się przemieszczają.

Kolejnym objawem wszawicy są gnidy (jaja wszy). Mają one około 1mm wielkości. Są jasne i trudno je zauważyć na włosach koloru blond. Wyglądem przypominają ziarenka piasku. Niekiedy można je pomylić z łupieżem, ale ten ma nieregularny kształt i jest łatwy do usunięcia z włosów – gnida już nie. Gnidy znajdziesz najczęściej we włosach za uszami oraz nad karkiem – wszy lubią ciepło i najchętniej lokalizują się tam, gdzie bije puls. Użyj specjalnego grzebienia z gęsto ułożonymi ząbkami, aby je wykryć. Więcej informacji o sposobach wykrywania wszy i informacje, jak szybko sprawdzić główkę dziecka znajdziesz tutaj.